Budownictwo pasywne- energooszczędne budowanie

Budownictwo pasywne oraz energooszczędność budynków cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród przeciętnych inwestorów, planujących budowę domu.

Z większą chęcią sięgają do rozwiązań mających na celu zmniejszenie zużycia energii również deweloperzy, zarówno w obrębie budownictwa mieszkaniowego jak i budynków usługowych.

“Zielone” budynki stają się dziś nie tylko ciekawostką rozpatrywaną przez ekscentryków, ale i w coraz większym stopniu wymogiem prawnym budownictwa.
Wbrew nadal obiegowej opinii, budownictwo energooszczędne i budownictwo pasywne nie są swoimi synonimami. Budownictwo energooszczędne jest pojęciem szerszym, mieszczącym w swym zakresie także budownictwo pasywne o bardziej wyśrubowanych normach energooszczędności i emisji CO2.
Budownictwo energooszczędne oparte jest o nowoczesne metody ocieplenia budynków, które w naszym klimacie są podstawą zmniejszenia zużycia energii, elektrycznej czy też pochodzącej ze spalania paliw. W miejsce tradycyjnych źródeł energii często wykorzystuje źródła alternatywne, wykorzystujące energię odnawialną.

Dodatkowym źródłem ciepła w chłodnych porach roku zapewniają okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, lecz dużej przenikalności energii słonecznej.
W celu ograniczenia zużycia energii wykorzystuje się termoizolacje wszelkich przegród zewnętrznych włącznie z wyeliminowaniem maksymalnej ilości mostków termicznych oraz zapewnieniem szczelności powłok zewnętrznych. Wykorzystuje się również najwyższej jakości stolarkę okienną i drzwiową, która maksymalizuje oszczędności.

W przypadku budynków pasywnych istotne jest odzyskiwanie ciepła, do którego wykorzystywane są rekuperatory. Odzysk ciepła z zużytego powietrza w znacznym stopniu ogranicza konieczność ogrzewania budynków zimą.

Instalacja rekuperatora przydatna jest również latem, gdy chłodniejsze powietrze z wnętrza budynków pasywnych ochładza świeże powietrze napływające z zewnątrz.
Problematyczne dla osób postronnych okazuje się tu zapewnienie szczelności powłoki zewnętrznej budynku. Wiele osób obawia się zawilgocenia ścian w wyniku zapewnienia tej szczelności, jednak jest to rozumowanie błędne, ponieważ budownictwo pasywne nie eliminuje paro-przepuszczalności ścian, a jedynie napływ powietrza poprzez te ściany – zabezpieczenie wiatrochronne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *