Czy instalacja centralnego odkurzania to dobra decyzja?

Instalacja centralnego odkurzania. Jaki wybrać odkurzacz, wady i zalety instalacji.

Marzeniem każdej rodziny jest zamieszkanie na „swoim”. Wynajmowanie mieszkania, może wydawać się wygodne i dawać poczucie niezależności, zwłaszcza jeżeli nie ciąży nad nami kredyt mieszkaniowy.

Instalacja centralnego odkurzania, wady i zalety

Prędzej czy później przychodzi jednak moment, że płaconą co miesiąc kwotę za wynajem mieszkania, wolimy zainwestować we własne lokum. Jeżeli zdecydujemy się na dom wolno stojący, warto rozważyć instalację  jednego z dostępnych na rynku, innowacyjnych rozwiązań, jakim jest instalacja centralnego odkurzania.

Z decyzją o jej zastosowaniu nie należy zwlekać, gdyż instalacja wymaga sporo zachodu, o ile wykonywana jest już po zakończeniu remontu domu czy mieszkania. Tak jak w przypadku instalacji kanalizacyjnej czy elektrycznej, wymaga wykucia bruzd w ścianach pod rury odprowadzające nieczystości na zewnątrz budynku lub do szaftu kominowego.

Rury te powinny być położone pod określonymi kątami, obejmując w przypadku domu wszystkie kondygnacje. Instalacja centralnego odkurzacza podczas wykańczania naszego lokum przebiegnie wtedy bezproblemowo i niemal niezauważalnie.

Odkurzacz centralny, opinie, wady i czy warto

Oczywiście najlepszą decyzją będzie powierzenie instalacji centralnego odkurzania profesjonalnej firmie zajmującej się tym na co dzień. Samemu możemy łatwo uszkodzić rury, a nieszczelna instalacja nie będzie już tak skuteczna. Uszkodzoną, nieszczelną rurę trudno też później zlokalizować, co czyni naprawę bardzo niewdzięczną (ponowne rozkuwanie ścian) i czasochłonną. Przed wylaniem podłóg i otynkowaniem ścian warto więc przeprowadzić test szczelności instalacji, aby wyeliminować wszystkie potencjalne problemy i uniknąć kucia ścian i posadzek.

Kolejnym etapem po położeniu instalacji rur odprowadzających, jest tzw. „biały montaż”, który wykonuje się na etapie prac wykończeniowych. Montuje się wtedy gniazda ssące, automatyczne szufelki oraz jednostkę centralną.

Instalacja centralnego odkurzacza z pewnością zapewni nam większy komfort życia. Dostrzegą go przede wszystkim alergicy uczuleni na kurz. Aby wszystko dobrze i bezproblemowo działało powinniśmy pamiętać o paru ważnych sprawach podczas końcowego etapu instalacji. Nie należy montować jednostki centralnej zbyt wcześnie, gdy trwają jeszcze inne prace budowlane.

Pokusa skorzystania z tego rozwiązania, przez pracujących podczas trwania remontu specjalistów, może być zbyt duża i mogą oni przypadkowo uszkodzić instalację, wciągając odkurzaczem nieodpowiednie odpady. Jednostkę najlepiej zawiesić tuż przed wprowadzeniem się do gotowego domu czy mieszkania. Należy mieć też na uwadze to, aby otwór wylotowy odprowadzający nieczystości poza budynek, nie został zamontowany zbyt nisko.

Podczas zimy może wtedy zostać łatwo przysypany śniegiem lub przypadkowo zastawiony przyborami ogrodniczymi, czy innymi rzeczami. Warto o tym pamiętać, gdyż brak cyrkulacji powietrza w instalacji odkurzacza centralnego może doprowadzić nawet do spalenia silnika jednostki centralnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *