Czy potrzebny nam architekt wnętrz?

A po co nam architekt wnętrz? Bardzo często zadawane pytanie przez Inwestorów. Odpowiedź jest prosta- bardzo często pomoc fachowca specjalisty od architektury wnętrz zaoszczędzi nasze finalne wydatki związane z inwestycją budowy, dużego remontu czy modernizacji domu lub mieszkania.

Architekt wnętrz a po co?

Nadal wiele osób uważa, że projekt wnętrz to zbędny wydatek, choć na szczęście świadomość ludzi w tym temacie jest coraz szersza.

Oszczędności z architektem wnętrz

Zatrudnienie osoby do wykonania aranżacji wnętrza związane jest często z brakiem czasu lub wcześniejszymi doświadczeniami własnymi. Jak się bowiem okazuje, wynajęcie architekta, stanowi wydatek, który zwraca się bardzo szybko i z całą pewnością pozwala uniknąć błędów, które generują duże straty i wydłużają czas prowadzenia robót wykończeniowych.

ZOBACZ TAKŻE: usługi architekta wnętrz ceny

Najczęściej wykończenie i wyposażenie wnętrza wybierane jest na długie lata, stąd też warto dokładnie wszystko zaplanować. Wybór nieodpowiednich materiałów, powoduje konieczność wprowadzania poprawek, a co za tym idzie zwiększenie kosztów na nowe elementy wykończeniowe, jak również dodatkowa pracę ekipy budowlanej.

Decydując się na zatrudnienie architekta wnętrz, możemy wyeliminować takie błędy, a nawet zyskać dzięki poradom fachowca, który potrafi wskazać ciekawe, tańsze materiały zamienne. Przykładowo zamiast naturalnego kamienia, można stosować płytki kamienio-podobne, a podłogę z drewna zastąpić doskonale imitującymi ten materiał panelami.

Poza tym prace budowlane w takich przypadkach przebiegają znacznie szybciej. Udział architekta, czy też dokładnie opracowany projekt techniczny, ma tutaj kluczowe znaczenie. Ponadto wśród rozmaitości dostępnych na rynku budowlanym, często ciężko wybrać nam te odpowiednie, a także prawidłowo je ze sobą połączyć. W rozwiązaniu takich problemów pomoc architekta będzie niezastąpiona.

Projekt architektoniczny naszych wnętrz

Jak wygląda współpraca z architektem wnętrz?

Cały proces rozpoczyna się od spotkania, na którym ustalane są preferencje i ewentualne wymagania danego inwestora. Określany jest ulubiony styl, kolorystyka czy rodzaj materiałów, wśród których klienci czują się najlepiej.

Czy potrzebny nam architekt wnętrz

Niewątpliwie duże znaczenie ma również funkcja danego lokalu. Inaczej projektuje się wnętrza prywatne, komercyjne czy biurowe. Następnie architekt musi uzyskać podstawowe plany pomieszczeń lub samodzielnie wykonuje inwentaryzację w przypadku braku dokumentacji.

Na tym etapie przygotowywany jest projekt wstępny, głównie bazujący na przedstawieniu klientom koncepcji wnętrza za pomocą wizualizacji poszczególnych pomieszczeń z wyszczególnieniem wykorzystanych materiałów i elementów wyposażenia. W tym momencie najczęściej można jeszcze zmieniać dane rozwiązania.

Podczas prowadzonych konsultacji ustala się ewentualne zmiany. Kolejnym etapem jest sporządzenie dokumentacji technicznej, która stanowić będzie podstawowy materiał bazowy dla ekipy wykończeniowej czy ewentualnie stolarza lub innego fachowca.

Tematy, foldery i reklamy:

W zależności od zakresu projektu, obok rozwiązań architektonicznych mogą pojawić się również szczegółowe projekty techniczne dotyczące instalacji. Najczęściej jednocześnie z projektem wnętrz wykonywana jet dokumentacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna, dostosowana do przyjętych przez architekta rozwiązań. Dla klientów zainteresowanych dokładna wycena sporządzany jest również kosztorys, zawierający zarówno koszty i ceny związane z pracą poszczególnych ekip jak i samym zakupem wszystkich niezbędnych materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *