Czym odspajać grunt?

Pytanie wydaje się oczywiste – za pomocą maszyn budowlanych. Okazuje się jednak, że zadania tego rodzaju wykonuje kilka maszyn budowlanych i to z całkiem niezłym skutkiem. Zobaczmy zatem, które z nich będą odpowiednie dla nas.

Koparki i koparko-ładowarki spełniają to zadanie wzorowo. Ich charakterystyczny osprzęt chwytakowy, zbierakowy, podsiębierny lub przedsiębierny ( w zależności od warunków) wbija się w ziemię i nabiera sporą ilość urobku, by następnie przełożyć go do ładowarki. Odspajanie gruntu może odbywać się na kilka sposobów: odspajaniem płaskim bowiem zajmują się głównie spycharki, choć poradzą sobie z tym także równiarki, zrywaki oraz zgarniarki.

Odspajanie gruntu to proces polegający na tym, że wierzchnią warstwę gruntu, zwaną urobkiem odrywa się od głębszych warstw i przenosi w inne miejsce. Robi się to po to, aby zniwelować określoną powierzchnię, zacząć wykopy, zrobić nasyp lub hałdę. Bardzo ważnym elementem maszyn budowlanych, które wykonują tego rodzaju zadania jest lemiesz – przyrząd, który zgrabnie odsuwa wierzchnią warstwę od reszty ziemi.

Zgarniarki na stałe posiadają skrzynię, do której władowuje się urobek. Na rynku dostępne są przeróżne modele zgarniarek, które odróżniają się układem jezdnym albo metodą ładowania gruntu. Warto dopasować model do indywidualnych wymagań danego miejsca.

Równiarki zgarniają urobek, ale także genialnie profilują powierzchnię, która będzie gotowa już pod budowę określonej inwestycji. Zrywarka zaś często współdziała ze spycharką. Ten sprzęt posiada specjalne pazury, dzięki którym łapią podłoże i je odrywają lub też spulchniają je.

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści posiadania danej maszyny. Te, które będą najlepiej pasować do profilu działalności naszej firmy będą naszym najlepszym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *