Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Jeszcze nie tak całkiem dawno, wybudowanie własnego domku wiązało się z ogromnymi kosztami. Ogromnymi kosztami, porównując je do zakupu mieszkania w bloku. Różnica była kolosalna i ludzie nie mieli dylematu, czy wybrać dom czy mieszkanie.
Przez ostatnie lata, ceny mieszkań znacznie wzrosły, co sprawiło, że zaczęli zastanawiać się czy nie bardziej opłaca się wybudować swój dom, niż kupić mieszkanie w bloku.
Mieszkanie czy dom?
Zdania społeczeństwa są podzielone, gdyż zarówno własny wolnostojący domek z ogrodem jak i mieszkanie w bloku mają swoje plusy i minusy. Zdecydowanym plusem własnego domu jest ogromna swoboda i brak sąsiadów pod nami lub nad nami. Mieszkając w mieszkaniu w bloku, musimy zważać na sąsiadów, gdyż ściany z wielkiej płyty betonowej przepuszczają każdy odgłos  Niestety to jest ogromny minus mieszkania w bloku, prowadzi to przeważnie do kłótni i konfliktów sąsiedzkich.

Co wybrać dom czy mieszkanie?

W mieszkaniu nie mamy tej swobody, nie możemy wyjść do ogródka, gdzie na tarasie możemy sobie wypić kawę lub skonsumować obiad. Plusem mieszkania w bloku jest z całą pewnością wysokość czynszu wraz z funduszem remontowym. Pomimo tego, że opłaty za mieszkanie są wyższe jest to plus, gdyż nie interesują nas żadne usterki, naprawy czy też pielęgnacja ogrodów na zewnątrz naszego mieszkania. Nad tym wszystkim sprawuje kontrolę administracja bloku mieszkalnego, która pokrywa wszystkie koszty związane z utrzymaniem bloku i całego osiedla.

Mieszkanie na sprzedaż czy wynajem?

W przypadku domu wolnostojącego, wszelkie naprawy na zewnątrz naszego domu należą tylko i wyłącznie do nas i nikt nie zwróci nam za to żadnych pieniędzy. Pielęgnacja ogrodu, o której wspominałem wcześniej oczywiście jest w pewien sposób relaksem, lecz odśnieżanie ścieżek na naszym podwórku i przed bramą wjazdową już nie jest takie przyjemne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *