Dom pasywny co to takiego?

Jest to przecież coraz bardziej popularny trend na terenie naszego kraju. Jednak warto wspomnieć cym różnią się obiekty energooszczędne a domy pasywne, bo często nie wiemy co to właściwie jest.

Ogólnie rzecz biorąc są one do siebie bardzo zbliżone, ale w przypadku tych pierwszych projektanci zachowują trochę większą możliwość improwizacji. Niezależnie od tego, który rodzaj wybieramy- pamiętajmy by przeszklenie było od strony południowej, tak by móc całkowicie korzystać ze słonecznej energii cieplnej. Istotna jest też kwestia ułożenia pomieszczeń.

Ważne jest by pomieszczenia domów pasywnych typu gospodarczego i garderoba, były umiejscowione od północy, bo w tym miejscu nie potrzeba oświetlenia pochodzącego od słońca. Pozostałe pomieszczenia muszą być od strony południowej, tak by zapewnić odpowiednią jasność i nagrzanie.

W przypadku domównależy stosować wyjątkowo grube izolacje, wykonane z odpowiednio dobranych materiałów, tak by akumulacja ciepła nie była zakłócona a termoizolacja spełniała swoją funkcję.

Wszystkie podłogi, ściany znajdujące się na zewnątrz oraz dach i stropy muszą ochraniać przed uciekaniem ciepła. Jedyną przeszkodą dla powszechnego budowania takich obiektów jest brak wiedzy i świadomości inwestorów i budowniczych.

Nawet ci, którzy zajmują się projektowaniem nie zawsze zdają sobie sprawy, że proponowanie takich projektów jest najrozsądniejszym wyjściem.

Dlatego zawsze ustalajmy wcześniej, iż wymagamy właśnie takiego budownictwa, tak by móc zaoszczędzić pieniądze i dbać o środowisko naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *