Izolacje naszego budynku – ciepły dom

Prawidłowo wykonane izolacje w budynku mają ogromny wpływ na wiele wynikających z niego warunków użytkowania w przyszłości.

Poprawę warunków panujących w budynku w przypadku ekstremalnych temperatur, tak latem jak i zimą, zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych poprzez zmniejszenie wydatków na ogrzanie budynku zimą i jego klimatyzację latem.

Prawidłowe ocieplenie wpływa również na trwałość warstwy izolacyjnej, która powinna zachowywać swoje właściwości w długim okresie czasu.
Ponieważ prawidłowe wykonanie warstwy ocieplającej związane jest z tak wieloma istotnymi aspektami wpływającymi na przyjemniejsze i tańsze mieszkanie, warto podczas budowy zainwestować w materiały izolacyjne wysokiej jakości oraz fachowe wykonawstwo.
Największe straty ciepła wiążą się z jego ‚ucieczką’ poprzez otwory okienne i drzwiowe, ściany oraz fundamenty. W mniejszym stopniu w statystykach wymienia się dach.

Izolacje ścian zewnętrznych

Pierwszą i najważniejszą metodą ocieplenia budynków są izolacje ścian zewnętrznych. Choć nie są one wykonywane w pierwszej kolejności, wraz z izolacją dachu są wykonywane najczęściej.
Najczęstszą metodą ocieplania ścian jest wykorzystanie do tego celu styropianu. Jest on materiałem stosunkowo tanim w porównaniu do alternatywy w postaci wełny mineralnej, jest on również dużo lżejszy, dzięki czemu może być wykorzystywany przy konstrukcjach posiadających niewielką nośność. Problematyczna jest jego mniejsza paro-przepuszczalność, co w połączeniu z nowo wybudowanym budynkiem może doprowadzić do pozostania wilgoci technologicznej w ścianach budynku, co wkrótce skutkować będzie wykwitami grzybów. Zastosowanie styropianu w nowym budownictwie wymaga sprawnie działającej wentylacji w obrębie budynku, która umożliwi odprowadzanie wilgoci technologicznej do wnętrza budynku, a dopiero z tego miejsca na zewnątrz.
Ocieplenia budynków można wykonać w technologii analogicznej jak izolacja mieszkania poddaszowego, z wykorzystaniem wełny mineralnej. Ważna jest tu jednak dokładna analiza konstrukcji budynku, która musi przenieść dużo większe obciążenie niż w przypadku technik ocieplania styropianem. Można jednak wymienić kilka zalet wełny mineralnej. Należą do nich paroprzepuszczalność i odporność na wysokie temperatury i ogień.
Oceniając paroprzepuszczalność ścian izolowanych wełną trzeba pamiętać o wykonaniu pozostałych warstw składających się na ogólny obraz ściany w technologii paroprzepuszczalnej. Wykorzystanie w tym przypadku tynków akrylowych zniweczy cały trud ułożenia wełny mineralnej, ponieważ tynk ten nie przedstawia sobą możliwości transportu pary wodnej. Zatem możliwe do wykorzystania pozostają tynki mineralne, tynki silikonowe i silikatowe.
Zarówno styropian jak i wełna mineralna nie podtrzymują ognia, jednak styropian łatwo się topi i pali w przypadku obecności źródła ognia. W przypadku wystawienia warstwy ocieplenia styropianem na działanie wysokiej temperatury, okazać się może, że przestanie ona istnieć, choć wygląd elewacji nie będzie wskazywał na żadne uszkodzenia.
Wełna mineralna nie jest siedliskiem lubianym przez większość gatunków fauny, dzięki czemu mieszkańcy tak izolowanego budynku mogą liczyć na posiadanie go na własność, bez niechcianych współlokatorów. W przypadku styropianu możliwe jest zasiedlenie warstwy izolacyjnej przez różne gatunki zwierząt, poczynając od myszy, przez gatunki ptaków, po większe drapieżniki takie jak kuny. Do pewnego stopnia taką elewację można ochronić wykorzystując listwę startową dla izolacji, która w tym przypadku pozostaje na swoim miejscu po ułożeniu warstwy ocieplenia budynków.

Izolacje fundamentów

Izolacje warstwy fundamentów i podłogi współcześnie wykonywane są zazwyczaj wcześniej niż pozostałe prace izolacyjne. Zdarzają się jednak budynki nie posiadające takiej ochrony.
Izolacje fundamentów, szczególnie w strefie poniżej poziomu gruntu, zazwyczaj wykonuje się przy użyciu styropianu. Niestety jego właściwości mogą w szybkim tempie doprowadzić do sytuacji, w której przestanie on spełniać swą rolę. Styropian jest materiałem nasiąkliwym, co wiąże się ze zwiększonym stopniem przewodzenia ciepła. Z tego powodu lepszym wyborem, głównie w przypadku gruntów o znacznej wilgotności, jest wybór styropianu o mniejszej nasiąkliwości lub płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS.
W celu zabezpieczenia izolacji termicznej wykonuje się odpowiednie siatki ją podtrzymujące. W przypadku niewielkiego naporu gruntu wykonuje się warstwę ze zbrojonej zaprawy klejowej, w przypadku większego naporu ciężkich gleb ochrona izolacji polega na wykonaniu warstwy tynku na siatce stalowej. Bez wykonania warstwy ochronnej może dojść do zgniecenia niektórych fragmentów izolacji cieplnej lub jej przesunięcia. Wytworzone mostki termiczne mogłyby doprowadzić do wykraplania wilgoci, która w dalszej kolejności mogłaby doprowadzić do uszkodzenia fundamentów nawet w przypadku prawidłowo wykonanej hydroizolacji.
Dodatkowym atutem wykonania izolacji cieplnej fundamentów jest zapewnienie ochrony dla hydroizolacji.

Izolacje podłogi

Równie ważne jak izolowanie fundamentów jest wykonanie izolacji podłóg, szczególnie posadowionych na gruncie, czyli w budynkach nie podpiwniczonych. W przypadku podług w nieogrzewanych piwnicach można pominąć izolację.
W zależności od głębokości położenia tej podłogi, fachowcy wykazują możliwość regulacji temperatury w piwnicy dzięki temperaturze gruntu poniżej warstwy marznącej. Latem pomieszczenia mają ulegać chłodzeniu, natomiast zimą, gdy powietrze jest chłodniejsze od gruntu pod podłogą, pomieszczenia piwniczne mają być wstępnie ogrzewane.
Z drugiej strony spora grupa znawców tematu zaleca ocieplenie podłogi na gruncie, niezależnie od sytuacji.
Jako materiał izolacyjny wykorzystywany jest polistyren ekstrudowany XPS, styropian EPS 100, płyty PIR, a także twarde płyty z wełny skalnej. Ostatnia pozycja jest stosowana rzadziej ponieważ wykazuje się zbytnią nasiąkliwością, a w konsekwencji nadmiernym przewodzeniem ciepła.
Nieco mniej spotykanym rozwiązaniem ocieplenia budynków przez izolację podłogi jest wykorzystanie keramzytu zamiast podsypki piaskowo-żwirowej.

Izolacje dachów

Termoizolacje dachów są równie istotne jak izolacje pozostałych elementów konstrukcyjnych budynków. Sposób wykonania tej izolacji zależny jest od sposobu użytkowania najwyższej kondygnacji (strych bądź poddasze użytkowe), oraz konieczności zapewnienia ciągłości izolacji ścian.
We współczesnym budownictwie często wykorzystywanym sposobem projektowania budynków jest umieszczenie poddasza użytkowego na ostatniej kondygnacji. Ocieplenie umieszczane jest w tym przypadku w połaciach dachu. Wykorzystuje się do tego celu wełnę mineralną, szklaną lub izolacje piankowe w postaci piany poliuretanowej (pianka PUR).
Warstwa termoizolacyjna w postaci warstwy wełny zostaje osłonięta od strony wnętrza budynku folią paroizolacyjną, natomiast od strony poszycia dachowego, włókniną paroprzepuszczalną. Układ taki zapewnia trwałość warstwy izolacyjnej oraz samej konstrukcji dachowej. W optymalnych warunkach nie dochodzi do kondensacji pary wodnej w obrębie warstwy izolacyjnej.
Pianka PUR, czyli piana poliuretanowa, nakładana jest zazwyczaj techniką natryskową co zapewnia poddaszu użytkowemu szczelną ochronę termiczną. Natryskiwana piana dostaje się w wszelkie zakamarki konstrukcji dachowej, otrzymywana warstwa pozbawiona jest łączeń, które obecne są w przypadku izolacji wykonanych z wełny lub styropianu.
Zamknięto-komórkowa struktura otrzymanej warstwy nie pozwala na wędrówkę pary wodnej, dzięki czemu nie ma możliwości wykraplania się wody w warstwie izolacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *