Komfortowe mieszkanie czyli zalety i wady ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe podnosi komfort mieszkania. Szczególnie odczujemy to w chłodne dni, kiedy kontakt stóp z ciepłą podłogą jest bardzo przyjemny. Co najważniejsze, ogrzewanie podłogowe rozprowadza ciepło równomiernie w całym pomieszczeniu, w przeciwieństwie do tradycyjnych, punktowych grzejników ściennych.

Ogrzewanie podłogowe występuje w dwóch rodzajach – wodne i elektryczne. Od inwestora zależy, jakie będzie dla niego bardziej opłacalne. Ogrzewanie wodne wymaga pieca c.o., specjalnych rurek podpodłogowych do rozprowadzania wody, elektryczne – to maty grzejne lub kable. Każde ogrzewanie podłogowe daje lepszą możliwość wykorzystania powierzchni mieszkania – nie mamy ‘wyłączonych’ pewnych jego części ze względu na wystające grzejniki, które najczęściej znajdują się pod oknem.

Podłoga jest zawsze sucha, łatwa w utrzymaniu, brak wilgoci zapobiega rozwojowi roztoczy, czyli idealne rozwiązanie dla alergików. Eksperci twierdzą, że ogrzewanie podłogowe niweluje różnice temperatur w pomieszczeniu, w każdym jego miejscu jest ona taka sama. Jaka nawierzchnia jest najlepsza przy ogrzewaniu podłogowym? Najlepiej sprawdzają się podłogi z naturalnych materiałów – płytki ceramiczne, gres i kamień są bardzo dobrymi przewodnikami ciepła, dobrze utrzymują stałą temperaturę.

Na instalacji grzewczej można położyć panele, te jednak sprawdzają się gorzej, ponieważ drewno jest nie najlepszym przewodnikiem ciepła, szybko reaguje na różnice temperatur. Ogrzewanie podłóg panelowych wymaga specjalnych rozwiązań, ponieważ temperatura musi wzrastać powoli, a najwyższa nie może przekroczyć 31° C, przy czym, temperatura na powierzchni osiągnie maksymalnie 24° C.

Przy decyzji o zakupie paneli, mając w planie ogrzewanie podłogowe, trzeba pamiętać o wyborze paneli, które są przeznaczone na podłogi ogrzewane – nie wszystkie panele nadają się do kontaktu z takim ogrzewaniem. Najgorszym przewodnikiem są deski i parkiet, dlatego bez specjalnego ocieplenia całego budynku, praktycznie nie opłaca się instalować ogrzewania podłogowego pod takimi materiałami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *