Natura koloru a wnętrze

Każdy człowiek gustuje w pewnych kolorach, odpowiadających najczęściej jego usposobieniu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę jak kolory mogą wpływać na nasze życie.

Między innymi tą wiedzę wykorzystuje w trakcie pracy architekt wnętrz. Inne kolory zalecane są do salonu, inne do sypialni, a jeszcze inne do łazienki czy kuchni.

 Wynika to między innymi właśnie z wpływu kolorów na nasze samopoczucie, co skutecznie można łączyć z funkcjami różnych pomieszczeń. Wiedza z zakresu oddziaływania barw na człowieka, pozwala zdolnemu architektowi, stworzyć przestrzeń nie tylko piękną, ale i taką, która będzie dostosowana do naszych potrzeb w zależności od pory dnia czy czynności jakie wykonujemy.

Precyzując powyższe stwierdzenia, warto przytoczyć kilka przykładów. Kolory ciepłe wprawiają nas w dobry nastrój. Należą do nich, między innymi, żółcie i pomarańcze. Z tego też właśnie względu chętnie wykorzystywane są w pomieszczeniach kuchennych czy jadalniach, między innymi dlatego, że poprawią apetyt i sprawiają,że wnętrze staje się przytulne i bezpieczne.

Inne barwy, takie jak fiolety, zielenie czy odcienie brzoskwiniowe, działają kojąco i uspokajająco. Dlatego też polecane są do wnętrz, w których wypoczywamy i relaksujemy się. Natomiast kolory takie jak błękity czy biele, mogą sprawiać wrażenie sterylności, stąd też często pojawiają się w łazienkach. Sama podstawowa znajomość natury kolorów nie wystarczy do stworzenia odpowiedniego wnętrza. Każda z barw może bowiem występować w różnym nasyceniu i odcieniach, co również wpływa na nasze odczucia.

Architekt wnętrz wie doskonale jak manipulować kolorem, a także jak tworzyć różne kompozycje kolorystyczne, tak aby wnętrze odpowiadało danej osobie, a jednocześnie stanowiło ciekawe rozwiązanie przestrzenne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *