Pompa ciepła- jak działa czy warto?

Pompa ciepła jest urządzeniem wykorzystującym zasoby odnawialne zgromadzone w środowisku naturalnym nas otaczającym. Energia cieplna skumulowana w wodzie, gruncie i powietrzu przy pomocy pompy ciepła wraz z odpowiednią instalacją- jest przekształcana w ekologiczne ciepło rozprowadzane dalej w naszych domach.

Działanie pompy ciepła polega na odbieraniu darmowej energii z dolnego źródła i przekazywaniu “mocy” w postaci energii używanej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania obiektu.

Wybór sposobu

Pompa obiegi instalacji obieg dolny i górny

W obiegu pompy ciepła wyróżnia się dwa źródła ciepła:

Źródło dolne – źródło, z którego pobierana jest energia w postaci ciepła,

Źródło górne – źródło, do którego przekazywana jest energia w postaci ciepła.

Aby realizować obieg pompy ciepła, konieczne jest zapewnienie dolnego źródła ciepła, które powinno posiadać cechy charakteryzujące je w sposób jakościowy i ilościowy.

Dolne źródło ciepła

Inwestor analizując zastosowanie ogrzewania ekologicznego i przeglądając portale budowlane opisujące poszczególne instalacje wpada w pewnym momencie w nie lada zakłopotanie. … Co wybrać?

Wyjaśniamy o co chodzi z tymi źródłami ciepła, powietrzne czy gruntowe- a może połączenie kilku rozwiązań technicznych dla uzyskania lepszej efektywności ogrzewania.

Pompa ciepła powietrze-woda

W rozwiązaniu tym czynnikiem nadrzędnym dolnego źródła jest powietrze atmosferyczne pobierane przez urządzenie.

Pompa ciepła może pracować zarówno przy niskich jak i wysokich temperaturach powietrza zewnętrznego.

Pompy ciepła dostarczają nam ciepło efektywnie przez 365 dni w roku. Jeśli roczna efektywność (COP – Coefficient Of Performance) wynosi około 4, oznacza to, że pompa wytwarza cztery razy więcej energii, niż jej dostarczono. 
Innymi słowy, jeżeli COP wynosi 4 to z 1 kW energii elektrycznej dostarczonej do pompy ciepła otrzymamy 4 kW energii cieplnej na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody. Energia elektryczna jest potrzebna pompie w celu przeniesienia ciepła z dolnego źródła do górnego źródła.
Najbardziej rzetelną i realną metodą obliczeń pompy ciepła- jest podawanie rocznej sprawności urządzenia, bowiem zapotrzebowanie na ciepło ulega zmianie w zależności od pory roku.
Wysokiej klasy wydajne kotły olejowe i gazowe uzyskują sprawność na poziomie 105 – 110%, czyli z 1kW energii dostarczonej dają 1,05 – 1,1 kW energii cieplnej.

Obliczono, że 30% energii wytwarzanej przez pompę ciepła jest zużywane na potrzeby ciepłej wody użytkowej.

Dlatego ważne jest, aby ciepła woda była dostępna “szybko”, szczególnie przy dużym poborze oraz aby jej przygotowanie odbyło się możliwie najniższym kosztem.

Wpływ pompy ciepła na środowisko naturalne

Pompa ciepła – gdzie stosujemy?

Zastosowanie ekologicznych rozwiązań stosujemy zarówno w budownictwie jednorodzinnym jak i budynkach wielorodzinnych i przemysłowych. Wszystko tak naprawdę zależy od jakości dolnego źródła ciepła i wielkości instalacji.

Pompy ciepła opierają się na wykorzystaniu darmowej energii pochodzącej z otoczenia, dlatego pozwalają na wprowadzenie bardzo dużych oszczędności na ogrzewaniu budynku oraz podgrzewaniu wody. Pompa ciepła jest czystym, ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Decydując się na pompę ciepła na etapie projektowania budynku możemy również zaoszczędzić na budowie poprzez oszczędności w inwestycji w kominy, przyłącza do miejskich sieci cieplnych czy budowy pomieszczeń przeznaczonych do składowania paliw.

Pompa ciepła powietrze – powietrze

Pompa ciepła powietrze woda

Ze względu na niska cenę zakupu i montażu, coraz bardziej popularne w budownictwie jednorodzinnym stają się pompy ciepła typu powietrze – woda. Urządzenia te dzięki zaawansowanym technologicznie komponentom można wykorzystać jako niezawodne źródło ciepła dla ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Głównymi zaletami tych rozwiązań są:

  • wysoka temperatura wody obiegowej do 60ºC przy temperaturze zewnętrznej -20 ºC (bez grzałek elektrycznych)
  • wysoka wydajność w niskich temperaturach i tylko 10% spadek wydajności
  • szeroki zakres pracy -25 do +35 ºC
  • wysoki COP do 4,5 (współczynnik wydajności – zużycie energii elektrycznej do przekazanej energii cieplnej)

Pompa ciepła cena kompletnej instalacji

wentylacja rodzaje

Zobacz także:

Możliwości wykorzystania instalacji wentylacyjnej na potrzeby innych systemów podnoszących komfort i standard budynku (klimatyzacja, ogrzewanie nadmuchowe np. pompa ciepła, nawilżanie powietrza oraz filtracja w zakresie od podstawowej mechanicznej do powietrza sterylnego)Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *