Siatki budowlane – gwarancja bezpieczeństwa

Na budowach wykorzystuje się najczęściej siatki asekuracyjne i zabezpieczające, aby zapewnić bezpieczeństwo, swobodę poruszania się robotnikom oraz osobom znajdującym się w pobliżu placu budowy. Montuje się je na krawędziach dachów lub rusztowaniach oraz wewnątrz obiektów.

Mają za zadanie chronić ludzi przed wypadnięciem lub upadkiem ciężkich, niebezpiecznych przedmiotów z wysokości.

Siatki budowlane- zagadnienia bhp asekuracji i zabezpieczeń budowy

Siatki budowlane dzielą się na trzy klasy: A, B, C, które różnią się możliwościami absorpcji obciążenia i miejscem montażu. Mogą być pionowe, chroniące pracowników budowy przed wypadnięciem lub poziome, mające na celu zatrzymać upadek osób i przedmiotów, gruzu. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych: wody, wiatru, słońca. Aby zminimalizować ryzyko urazu podczas upadku siatka taka powinna być wykonana w technologii bezwęzłowej. Większość z nich jest wykonywana z polietylenu, który gwarantuje wysoką wytrzymałość.

Siatki budowlane dobiera się w zależności od rodzaju wykonywanych prac budowlanych i czasu trwania robót. Montuje się je również na rusztowaniach, gdzie redukują działanie wiatru i światła słonecznego, dzięki czemu można sprawniej wykonywać prace. Mogą być zrobione z różnych rodzajów polimerów i posiadać oczka o dowolnych wymiarach i kształtach w zależności od potrzeb. Przy zabezpieczaniu ciągów komunikacyjnych gdzie istnieje duże ryzyko osunięć gruzu najlepiej jest zamontować siatkę o dużej gęstości, drobnych oczkach. Dodatkowo im bardziej siatka jest gęstsza, tym mniej przepuszcza wody, słońca i wiatru.

Aby na budowie zapewnić wszystkim pełen komfort i bezpieczeństwo koniecznie należy kupować siatki, które posiadają europejskie standardy i atesty – w końcu ludzkie bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *