Szelki bezpieczeństwa

Wszelkiego rodzaju prace wykonywane na wysokości wiążą się z dużym ryzykiem upadku i utraty życia. Dlatego tak ważny, istotny jest wybór odpowiedniego sprzętu asekuracyjnego.

Szelki bezpieczeństwa, liny, karabinki …. podstawowe wyposażenie do prac na wysokościach

Istotne jest aby sprzęt taki był przede wszystkim certyfikowany, czyli gwarantujący skuteczną ochronę przed upadkiem, a także wygodny. Tę drugą kwestię pracodawcy często bagatelizują przy wyborze, decydując się na najtańsze rozwiązania. Wygoda wpływa znacząco na szybkość wykonywane prac. Ponadto pracownik w bardziej komfortowych warunkach może dłużej przebywać na wysokości.

W skład podstawowego wyposażenia pracownika wysokościowego wchodzą:

a) karabinki to bardzo ważne i nie rozłączne elementy wyposażenia alpinisty. Znalazły one swoje stałe miejsce w przemyśle i budownictwie. Używa się je do łączenia ze sobą różnych elementów jak np. szelki z absorberem energii, czy liny z systemem asekuracyjnym chroniącym przed upadkiem z dachu. Pracownicy którzy regularnie korzystają ze sprzętu asekuracyjnego dobrze znają uniwersalność i możliwości jakie dają karabinki w połączeniu z innymi elementami wyposażenia.

b) Szelki bezpieczeństwa to kolejny istotny i nierozłączny element wyposażenia alpinisty. To one bezpośrednio chronią pracownika przed upadkiem. Za ich pomocą pracownik łączy się z innymi elementami. Szelki asekuracyjne są tym elementem, w którym wygoda i komfort użytkowania mają największe znaczenie.

c) lina i lonża z absorberem energii, wpinane do systemu asekuracyjnego i szelek bezpieczeństwa łączą użytkownika z systemem zabezpieczającym przed upadkiem. Absorber pochłania energie w razie upadku, zapobiegając gwałtownemu szarpnięciu które mogłoby spowodować poważne urazy u pracownika.

Odpowiedni sprzęt do prac na wysokości do nieodzowny element każdej większej budowy czy wysokich konstrukcji, które trzeba przecież konserwować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *