Zalety ogrzewania podłogowego, prawda czy tylko działania marketingowe

Sprzedawcy reklamują ogrzewanie podłogowe jako najlepsze rozwiązanie dla alergików – ponieważ temperatura podłoża nie jest zbyt wysoka, kurz nie unosi się w powietrzu.

Tu przywołują znany każdemu widok – nad tradycyjnym grzejnikiem po jakimś czasie użytkowania tworzą się ciemne smugi, co oznacza, że następuje tam duża rotacja drobinek kurzu pod wpływem ciepła z grzejnika. Czy jest to prawda?

Z pewnością prawdą jest fakt, że ponieważ ogrzewana podłoga ma niższą temperaturę niż grzejnik na ścianie, cyrkulacja powietrza jest spowolniona, a tym samym kurz ‘nie fruwa’ po mieszkaniu. Z drugiej strony, grzejnik jest niewielkim urządzeniem, o dużej temperaturze i znikomych powierzchniach poziomych, więc kurz widać po smugach na ścianie nad grzejnikiem.

Prawdopodobnie, ze względu na dużą powierzchnię podgrzewanej podłogi, kurz rozprowadzany jest w powietrzu równomiernie, nie widać więc jego kumulacji na meblach, czy ścianach. Jeszcze inne opinie są takie, że ogrzewanie podłogowe wymusza częste mycie, odkurzanie podłogi, ponieważ kurz szybko na niej osiada. Trzeba więc dobrze się zastanowić, jakie decyzje podjąć przed zamontowaniem jakiegokolwiek ogrzewania, jeszcze na etapie projektowania domu. Największą zaletą ogrzewania podłogowego jest wydzielanie ciepła na całej powierzchni pomieszczenia, a nie tylko w jego części, jak to jest w przypadku tradycyjnych grzejników. Poza tym, odczuwając pod stopami ciepło, nawet gdy temperatura w pomieszczeniu jest niższa, nie odbieramy uczucia chłodu.

Kolejną dużą zaletą ogrzewania podłogowego jest samoregulacja – gdy wywietrzymy pomieszczenie i temperatura w nim spadnie, ogrzewanie podłogowe podwyższy temperaturę ogrzewania, podobnie jest w drugą stronę – gdy temperatura w pomieszczeniu jest za wysoka, ogrzewanie zmniejszy temperaturę podłogi.

Sądząc po opiniach, ogrzewanie podłogowe ma swoich zwolenników i przeciwników, ale tak jest przecież także z każdym innym rodzajem ogrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *